Saturday, July 31, 2021

Lajmet e Fundit

Video: Specialistja e “Jetës”, këshilla për karantinën

Specialistja e organizatës "Jeta", Sofia Cambiri jep disa këshilla sesi ta kalojmë sa më lehtë periudhën e karantinës.

Në ç’moshë kemi besim dhe siguri në vetvete?!

Të gjithë i kujtojmë me nostalgji vitet e shkollës, duke thënë herë pas here brenda vetes apo edhe në diskutim e sipër se ato...

Si të falim vetveten dhe të ecim përpara

Jo vetëm shoqëria apo rregullat e saj bëhen ndonjëherë pengesë që ne të ecim përpara në jetën tonë. Jo rrallëherë ndodh që vetvetja jonë...

Vazo me lule dhe gjelbërim, disa arsye pse janë të dobishme

Bimët dhe vazot me lule që përdorim në mjediset e brendshme të shtëpisë apo të zyrës, jo vetëm e zbukurojnë mjedisin por ndikojnë pozitivisht...

A mund të shpëtojmë përgjithmonë nga trafiku rrugor?

Korona virusi solli lockdown në gjithë rruzullin tokësor, duke izoluar qarkullimin në qytete të mëdha dhe të vogla. Si pasojë e qëndrimit në shtëpi,...

NASA: Ja çfarë ka fotografuar në ditëlindjen tuaj

Teleskopi hapësinor Hubble ju mundëson të shikoni se çfarë ka fotografuar në ditën tuaj më të rëndësishme të vitit, siç mund të jetë ditëlindja...

Lëvizja e pllakave tektonike ka histori akoma më të lashtë

Dëshmi të reja nga shkëmbinjtë antikë në Australinë perëndimore dhe Afrikën e Jugut na bëjnë të shqyrtojmë faktin se lëvizja e pllakave tektonike të...

Bimë që prodhojnë… dritë!

Keni dëgjuar për bimë që mund të prodhojnë dritë pa pasur nevojë për... prizë? Ky ishte rezultati i një pune kërkimore nga një grup...

12 mësime jete nga filmat e Al Pacinos

Dalloi që në fillim të karrierës së tij me talentin që e karakterizon, me zërin e veçantë dhe... shikimin që vret! Al Pacino ia...

Greqia mbyll shkollat fillore, kopshtet dhe çerdhet deri në 30 nëntor

Situata tepër e rënduar nga Covid-19 në Greqi ka detyruar autoritetet greke të marrin vendimin për të mbyllur shkollat fillore, kopshtet dhe çerdhet.   Në një...

Me te njohurat

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...