Saturday, July 31, 2021

Lajmet e Fundit

“Petulla” me patellxhane

Përbërësit: 10 patëllxhanë, kripë, 250 gr miell, gjysmë litër birrë, përpika djegëze, 2 thelpinj hudhra, vaj ulliri dhe vaj për të skuqur Përgatitja: Fillimisht qërojmë patëllxhanët...

Charlotte verore me akullore

Përbërësit: 4 lugë gjelle akullore, 16 biskota savajar, 8 lugë të vogla liker Irish Cream, 12 luleshtrydhe, 4 lugë të vogla shurup luleshtrydhesh Përgatitja: Për të...

Recel me shalqi, veror dhe fantastik

Përbërësit: 1 kg shalqi bashkë me lëngun dhe lëkurën e grirë në rende. Në lëkurë të ketë mbetur pak tul i kuq, mos e...

Supë e ftohtë me kastraveca

Përbërësit: 3 kastraveca të vegjël ose 1 i madh, 200 gr kos, gjysmë qepë të njomë (pjesa e bardhë), 1 lugë e vogël uthull,...

Omeletë me patëllxhanë në furrë

Përbërësit: 1 patëllxhan i prerë në rrathë, 2 domate të prera në rrathë, 100 gr djathë kaçkavall i grirë, 10 feta bejkon të prera...

Ndërrimi i stinëve, si t’i sistemojmë dollapët

Kur bëhet fjalë për ndryshimin e rrobave nga njëra stinë në tjetrën, dhimbja e kokës është e pashmangshme. Sistemimi i rrobave në raftet e...

A e dini se? Çdo ditë një kuriozitet

Mund të jetë informacioni më i parëndësishëm i ditës, por kjo nuk do të thonë se nuk keni dëshirë ta mësoni. Shton kuriozitetin, por...

Kafja me stomakun bosh. Çfarë rreziqesh sjell?

Kafja është një nga pijet më të preferuara të shumë njerëzve në botë dhe sigurisht një nga më të konsumuarat. Ka një gamë të...

Ja si duhet të veproni para se të filloni dietën

Sipas një shkrimi të publikuar në “Insider” që mban firmën e dietologes Malina Linkas Malkani, pjesë e Akademisë amerikane të Nutricionit, njerëzit mirë do...

Veza e zier, një vlerë e shtuar në menunë tuaj

Një nga burimet më të rëndësishme të proteinave është pa dyshim veza. Në shumë vende të botës ajo është një nga përbërësit kryesorë të...

Me te njohurat

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...