Wednesday, May 29, 2024

Lajmet e Fundit

Kur raportet njerëzore mposhtin ndasitë artificiale të interesave politike

Në qytezën e vogël dhe bashkinë e Kamena Vurlas, në rrethin e Fthiotidas prej tri dekadash jetojnë me qindra e mijëra bashkatdhetarë, të cilët...

Greqi: Në fund të marsit hapet platforma për kategorinë e lejeve të jashtëzakonshme, përfitojnë me mijëra shqiptarë

Një lajm i mirë për të gjithë emigrantët që jetojnë në Greqi, të cilët nuk janë të rregullt me dokumenta, tashmë ata do të...

Mirënjohje kryetarit të Bashkisë Rendi – Nikaia për kontributin e çmuar në ruajtjen e gjuhës shqipe

Nga Lefteri Metkaj Mësuese Mes Jush gjetëm mirëpritjen dhe respektin tuaj! Për nder të 21- shkurtit, Ditës Ndërkombëtare te gjuhës amtare veç programit festiv me nxënësit në...

“Jeta”, ne misionin me te bukur me rastin e 7 Marsit!

7 Marsi eshte nje nga datat me te respektuara ne kalendarin e historise sone. Mesuesit shqiptare ne diaspore, percojne nder breza kete mision fisnik....

Shqiptari ofron 500 vakte ushqim për njerëzit në nevojë në Teksas (video)

Ndërsa shteti i Teksasit po goditet nga një stuhi e fortë për shkak të motit të keq, një shqiptar pronar i një restoranti vendosi...

Ambasada: Keni probleme me marrjen e shërbimeve Konsullore në Greqi? Ja si duhet të veproni!

Ambasada e Shqipërisë në Greqi dhe zyra konsullore kanë bërë publike mënyrën sesi shtetasit shqiptarë që jetojnë në Greqi mund të marrin shërbime thjeshtë,...

Tmerr në avionin me 231 pasagjerë, motori dëmtohet gjatë ngritjes dhe shpërthen në ajër (video)

Tmerrin kanë përjetuar 231 pasagjerë dhe personeli i një avioni Boing 777. Ngjarja ndodhi në Denver të SHBA-ve njofton jetanews.com, kur ndërsa avioni Boing 777...

Florian Marku shkatërron në ring kundërshtarin e frikshëm anglez, ky është vetëm fillimi (video)

Florian Marku, boksieri shqiptar ka arritur të marrë një fitore të vyer në raundin e 8-të, ndaj anglezit Rylan Charlton. Marku shkoi në këtë ndeshje...

Policia i arreston për kontrabandë cigaresh, u zbulon rastësisht 100.000 euro emigrantëve

Befasinë e tyre kanë shprehur policët e antidrogës dhe të antikontrabandës në Athinë ndërsa kanë arrestuar pesë emigrantë për kontrabandë cigaresh, zbuluan rastësisht 100.000...

Lajm i fundit: Arrestohet Lignadi për përdhunim në seri, rrebesh denoncimet ndaj tij

Është arrestuar pak më herë ish zv/ministri i kulturës së Greqisë Dhimitris Lignadis pas lëshimit të një flet arresti nga prokuroria e Athinës për...

Me te njohurat

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...