Wednesday, May 29, 2024

Lajmet e Fundit

Amerika hedh 4 miliardë dollarë për vaksinën, përfiton dhe Shqipëria

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kontribuuesi më i madh në tregun global për vaksinën Covid-19. Ndërkohë, sipas një njoftimi të Ambasadës së Shteteve të...

Greqi: Bandat shqiptare, 7 të arrestuar, kush janë “Mili”, “Landi” “Doriani”, “Fredi” dhe “Ari” që i shpëtoi 3 herë vdekjes

Policia greke ka finalizuar një operacion të madh ndaj një bande kriminale grekësh dhe shqiptarësh. Sipas informacioneve të policisë greke, njofton jetanews.com, bëhet fjalë për...

Greqi: Tragjike, 35-vjeçari shqiptar i jep fund jetës pse “çoi”në shtëpi koronavirusin

Sipas mediave greke të zonës së Evias, një shtetas shqiptar 35-vjeç i ka dhënë fund jetës, pasi “çoi” në shtëpi koronavirusin. 35-vjeçarin, njofton jetanews.com, e...

Greqi, në rrezik lejet e qëndrimit të emigrantëve

Një studim i zhvilluar nga organizata e brezit të dytë të emigrantëve në Greqi jep alarmin rreth procedurës dhe mundësisë të pajisjes me leje...

Amerika bën Shqipërinë kryeqendër energjetike të Ballkanit, investim kolosal

Nga Sandër Lleshaj Titulli origjinal: Energji Amerikane në Shqipërinë Sot është 30 vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

Studimi: Si i shohin shqiptarët grekët

Një studim tepër interesant i zhvilluar nga Open Society Foundation for Albania pritet të publikohet këto ditë nga ELIAMEP (Fondacioni Helenik për Europën dhe...

Kujdes, Ambasada do të qëndroj e mbyllur për…

Sipas njoftimit të Ambasadës së Shqipërisë në Greqi, ditën e hënë më dt. 15 mars, do të qëndroj e mbyllur. Me anë të një njoftimi...

Italia njeh patentat shqiptare si dokument zyrtar, së shpejti dhe pensionet

Tashmë dhe zyrtarisht Italia njeh patentat shqiptare si dokument zyrtar. Lajmi është bërë i ditur fillimisht nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe më pas,...

Dita e Verës, festa e shqiptarëve që vjen nga thellësia e mijëvjeçarëve

14 Marsi, Dita e Verës është padyshim një nga festat më të lashta pagane, e cila ka ardhur brez pas brezi dhe thuajse origjinale...

“Jeta” hap dyert e “klasave” on line të mësimit të gjuhës amtare

Nga Afërdita Selenica Mësuese, kryetare e Organizatës "Jeta", dega Patra Jeta, dija ,kultura ,ruajtja dhe perhapja e gjuhes amtare , janë kryefjalët për dy mësueset e...

Me te njohurat

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...