Wednesday, May 29, 2024
Home Shkencë

Shkencë

Kujdes, ja pse nuk duhet ta puthësh fëmijën në buzë

“Lejohet” ta puth fëmijën time në buzë? Kjo mënyrë e të shprehurit të dashurisë, po diskutohet shumë kohët e fundit ndërmjet prindërve, por kryesisht ndërmjet...

Sprite lighting, rrufetë e çuditshme të mezosferës dhe stratosferës (video)

Në shekullin 21 do të mendonit se tashmë ne e kemi kuptuar plotësisht dukurinë e rrufesë. Por ekziston një lloj i çuditshëm rrufeje, njoton jetanews.com,...

Pfizer: Pas 170 vjetësh, interpreton spiralin e ADN – kodin dhe makinerinë e perspektivës njerëzore.

"Pas më shumë se 170 vjet parandalimi dhe trajtimi të sëmundjeve, Pfizer ka hyrë në një epokë të re," tha Albert Bourla, CEO i...

Illyrian Pure Sport: Kjo është super vetura e parë shqiptare që i befasoi të gjithë

Edhe pse është thjeshtë një projekt në letër, ka mjaftuar që makina e parë shqiptare Illyrian Pure Sport, të tërhoqi vëmendjen e mediave më...

Franca jep ok-in për ushtarët me fuqi superiore me mikroçip të impalntur në trurin e tyre

Ushtarët francezë të së ardhmes do t'i rezistojnë dhimbjes dhe stresit të betejës, do të dëgjojnë më mirë dhe do të durojnë vështirësitë e...

Eksperimenti që frikësoi shkencëtarët, majmuni që rrezikon njerëzimin

Edhe pse duket e pabesueshme, por sipas rezultateve  të një eksperimenti të zhvilluar nga shkencëtarë gjermanë dhe japonezë, majmunëve, pasi iu injektuan gjene njerëzore...

A mund të shpëtojmë përgjithmonë nga trafiku rrugor?

Korona virusi solli lockdown në gjithë rruzullin tokësor, duke izoluar qarkullimin në qytete të mëdha dhe të vogla. Si pasojë e qëndrimit në shtëpi,...

NASA: Ja çfarë ka fotografuar në ditëlindjen tuaj

Teleskopi hapësinor Hubble ju mundëson të shikoni se çfarë ka fotografuar në ditën tuaj më të rëndësishme të vitit, siç mund të jetë ditëlindja...

Lëvizja e pllakave tektonike ka histori akoma më të lashtë

Dëshmi të reja nga shkëmbinjtë antikë në Australinë perëndimore dhe Afrikën e Jugut na bëjnë të shqyrtojmë faktin se lëvizja e pllakave tektonike të...

Bimë që prodhojnë… dritë!

Keni dëgjuar për bimë që mund të prodhojnë dritë pa pasur nevojë për... prizë? Ky ishte rezultati i një pune kërkimore nga një grup...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...