Sunday, April 14, 2024
Home Shendeti

Shendeti

Uthull në këmbë? Ja pse ndihmon

Çfarë mund të ndodhë nëse i vendosni këmbët tuaj në uthull për 15 minuta? Uthulla nuk është vetëm një përbërës i rëndësishëm që konsumohet...

Ja pse është e domosdoshme ecja e mëngjesit

Ecja e thjeshtë më këmbë gjatë mëngjesit mund të jetë jashtëzakonisht shumë e dobishme për shëndetin tuaj mendor. Akoma më shumë në kushtet e...

Si të humbisni peshë gjatë karantinës

Viti 2020 ka qenë një vit shumë i vështirë, gjatë të cilit një pjesë relativisht të madhe të kohës e kaluam të mbyllur në...

Shkencëtarët kinezë: Virusi ekzistonte një vit më parë në Indi

Covid-19 nuk u shfaq për herë të parë në Wuhan por erdhi nga India në verë të vitit 2019 si rezultat i një vale...

I pushoi zemra për 45 minuta, por “u kthye gjallë nga bota e të vdekurve”

Nuk thonë kot që jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtër. Kjo shprehje vlen edhe për 45-vjeçarin Majkëll Kvapinski, zemra e të cilit pushoi së trokituri për...

Covid-19, shumë pranë vaksinave shpëtimtare

Ndërsa nuk mungojnë skeptikët ndaj vaksinës së Covid-19, në fakt gjithë rruzulli tokësor i ka kthyer sytë drejt ekipeve mjekësore që po përgatiten vrullshëm...

Kafja me stomakun bosh. Çfarë rreziqesh sjell?

Kafja është një nga pijet më të preferuara të shumë njerëzve në botë dhe sigurisht një nga më të konsumuarat. Ka një gamë të...

Ja si duhet të veproni para se të filloni dietën

Sipas një shkrimi të publikuar në “Insider” që mban firmën e dietologes Malina Linkas Malkani, pjesë e Akademisë amerikane të Nutricionit, njerëzit mirë do...

Veza e zier, një vlerë e shtuar në menunë tuaj

Një nga burimet më të rëndësishme të proteinave është pa dyshim veza. Në shumë vende të botës ajo është një nga përbërësit kryesorë të...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...