Wednesday, May 29, 2024
Home Opinion

Opinion

Përdhunimi, sa të thella i ka rrënjët kjo tragjedi !!!

Dhuna është një problem i madh në çdo shoqëri dhe manifestohet në forma të shumta. Vajzat e dhunuara pësojnë një goditje të rëndë psikologjike. Reagimet...

Sa bukuri ka vallja kur kërcejnë shtojzovallet shqiptare në Selanik, Greqi

Sa bukuri ka vallja kur kërcejnë shtojzovallet shqiptare; gjuha shqipe, e pavdekshme, se shkruhet e flitet nëpër botë. Nga Kristina Demiri Dojce Kur mblidhen shqipet, kudo...

As në vdekje nuk jemi të barabartë

(Dy fjalë për një vdekje në familje dhe për statusin e gjuhës shqipe) Nga Agim Vinça Më 11 janar, në spitalin e qytetit në Strugë, u...

Diaspora Voton

Nga Ledian Bilero Muajt e fundit, fjala “Diasporë” dhe fjala “votë” janë përdorur, si asnjëherë më parë. Jo vetëm nga publiku i gjerë, brenda dhe...

Absurdi: Shteti grek urdhër mbi urdhër e ligj mbi ligj dhe emigrantët mbetën rrugëve

Nuk kanë të sosur problemet e emigrantëve shqiptarë në Greqi, ndërkohë kur këto probleme shkaktohen po nga vet shteti grek, atëherë situata bëhet tragjikokomike! Shteti...

Si t’a shtroj tavolinën?

Erdhi dhe dita më e shndritshme për mbarë botën e krishterë dhe jo vetëm, por për mbarë njerëzimin që beson në dashurinë njerëzore, që...

18 dhjetori Dita Ndërkombëtare e Emigracionit

18 dhjetori Dita Ndërkombëtare e Emigracionit Sot është Dita Ndërkombëtare e Emigrantëve shpallur me vendim të Asamblesë të Përgjithshme të OKB-së më 18 dhjetor 1990...

Shqipëria përsëri në flakë

Shqipëria përsëri në flakë Nga Drini Nikolla Nuk janë barinjtë që djegin kullotat, por janë të rinj e minorenë të këtij vendi, që me ura zjarri...

Dritëhijet e një vrasje

Nga Drini Nikolla Vrasja është akt çnjerëzor, barbar e kriminal, sidomos kur mungojnë rrethanat lehtësuese. Vrasja e Klodian Rashës, me të dhënat e deritanishme, është...

“Vipat” shqiptarë, njerëz pa shtyllë kurrizore që reagojnë veç për të qenë në modë!

Nga Edison Balla U vra një afro-amerikan në Amerikë para pak muajsh dhe nuk ngeli “VIP” shqiptar pa shkruar e pa u indinjuar nëpër rrjetet...

25-vjeçari Klodian Rasha vritet nga policia ditën e Rinisë!

Klodian Rasha u vra nga policia, ndërsa popullin përpiqen ta ndajnë në rozë dhe blu për të vendosur me kë parti do të jetë....

Vlerat, në përplasjet e jetës së përditshme të shoqërisë shqiptare, por jo vetëm

(Refleksione jetësore) © Fatmiroshe Xhemalaj (Shehaj) Studiuese e shkencave shoqërore Duke lexuar shkrime të karaktereve të ndryshme, por edhe vëzhgimet nga jeta e përditshme, më dalin përballë...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...