Sunday, April 14, 2024
Home Diaspora

Diaspora

Dogana greke e Kakavijës vazhdon të kthej mbrapsht emigrantët me lejet e skaduara

Ka vazhduar edhe ditën e sotme kalvari i mundimeve për emigrantët shqiptarë në pikën doganore të Kakavijës. Kujdes të madh duhet të bëjnë të gjithë...

Greqi, bllokohet sistemi për emigrantët, nuk mund të marrin asnjë shërbim

Prej dy ditësh ka rënë sistemi/platforma me anë të cilës mund të marrin shërbimet elektronike emigrantët në Greqi për lejet e tyre të qendrimit. Platforma...

Historia prekëse e 18 vjeçarit shqiptar në Londër

Një histori sa prekëse po dhe aq tronditëse me një të ri nga Shqipëria i cili ka emigruar në Angli për një jetë më...

Kujdes, Ambasada ndërpret shërbimet konsullore, ja kur rifillojnë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi ka njoftuar se nuk do të ofroj shërbim për aplikimet për pasaportë dhe tërheqjen e kartave të...

Lajm i fundit: Çelet platforma elektronike për vërtetimet e lejeve të skaduara

Një lajm shumë i mirë për të gjithë emigrantët shqiptarë në Greqi. Pa vonesa, edhe pse ishte njoftuar se ky shërbim do të ofrohej ditët...

Greqi: Kujdes, kjo kategori emigrantësh rrezikon të humbas lejen e qëndrimit

Emigrantët shqiptarë në Greqi vazhdojnë të përballen me probleme të shumta. Përveç anës ekonomike dhe papunësisë, problem kryesor vazhdon të mbetet ai i lejeve...

Lajm i mirë: Emigrantët në Greqi do e nxjerrin vet lejen e qëndrimit nga platforma

Sipas informacioneve të jetanews.com shumë shpejtë do të jetë funksional një aplikacion/platformë elektronike ku çdo emigrant do te ketë mundësinë të zbresë vet lejen...

Më në fund, në 1 shkurt gati platforma e veçantë për provimet e nënshtetësisë greke

Sekretari i Përgjithshëm i Nënshtetësisë Arthanasios Balerba ka deklaruar se deri në muajin shkurt, do të jetë gati platforma e veçantë me bankën e...

“Rrënjët Shqiptare” në Amerikë me super projekt për të dëmtuarit e tërmetit në Ishëm, Durrës (video)

Organizata “Rrënjët Shqiptare” është një nga organizata më aktive në Amerikë e drejtuar nga Marko Kepi, në të cilët marrin pjesë kryesisht të rinj...

Organizata “Jeta” solidaritet për njerëzit në nevojë: “Do bëjmë të pamundurën ti rikthejmë dikujt buzëqeshjen”

Organizata “Jeta” në Greqi, është një nga organizatat më të organizuara, me shtrirje në të gjithë territorin e vendit dhe sigurisht me aktivitet të...

Lajmi i fundit: Parlamenti i Greqisë miraton ligjin për shtyrjen e lejeve të qëndrim

Një lajm shumë i mirë vjen për emigrantët shqiptarë nga Parlamenti i Greqisë, i cili ditën e sotme ka miratuar ligjin për shtyrjen e...

Greqi, emigrantët po humbasin ndihmat sociale dhe dokumentat

Emigrantët shqiptarë në Greqi rrezikojnë të mbeten pa dokumenta dhe po humbasin ndihmat sociale si dhe po ju privohen marrja e një sërë shërbimesh...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...