Wednesday, May 29, 2024
Home Diaspora

Diaspora

“Jeta” hap dyert e “klasave” on line të mësimit të gjuhës amtare

Nga Afërdita Selenica Mësuese, kryetare e Organizatës "Jeta", dega Patra Jeta, dija ,kultura ,ruajtja dhe perhapja e gjuhes amtare , janë kryefjalët për dy mësueset e...

Kur raportet njerëzore mposhtin ndasitë artificiale të interesave politike

Në qytezën e vogël dhe bashkinë e Kamena Vurlas, në rrethin e Fthiotidas prej tri dekadash jetojnë me qindra e mijëra bashkatdhetarë, të cilët...

Mirënjohje kryetarit të Bashkisë Rendi – Nikaia për kontributin e çmuar në ruajtjen e gjuhës shqipe

Nga Lefteri Metkaj Mësuese Mes Jush gjetëm mirëpritjen dhe respektin tuaj! Për nder të 21- shkurtit, Ditës Ndërkombëtare te gjuhës amtare veç programit festiv me nxënësit në...

“Jeta”, ne misionin me te bukur me rastin e 7 Marsit!

7 Marsi eshte nje nga datat me te respektuara ne kalendarin e historise sone. Mesuesit shqiptare ne diaspore, percojne nder breza kete mision fisnik....

Shqiptari ofron 500 vakte ushqim për njerëzit në nevojë në Teksas (video)

Ndërsa shteti i Teksasit po goditet nga një stuhi e fortë për shkak të motit të keq, një shqiptar pronar i një restoranti vendosi...

Ambasada: Keni probleme me marrjen e shërbimeve Konsullore në Greqi? Ja si duhet të veproni!

Ambasada e Shqipërisë në Greqi dhe zyra konsullore kanë bërë publike mënyrën sesi shtetasit shqiptarë që jetojnë në Greqi mund të marrin shërbime thjeshtë,...

Brenda pasqyrave banojnë dashuritë…

Në dt. 14 Shkurt 2021 një aktivitet cilësor do të renditej në radhën e aktiviteteve të Organizatës "Jeta" e njohur tashmë për bukurinë, cilësinë...

Publikimi i bankës së temave për fitimin e nënshtetësisë greke shkakton reagime të forta nga organizatat e të drejtave të njeriut

Ministria e Brendshme e Greqisë, konkretisht Sekretariati i Përgjithshëm i Nënshtetësisë ka publikuar para pak ditësh Bankën e Temave në websitin https://exetaseis-ithageneia.ypes.gr/#home  për të...

Diaspora për Shqipërinë e Lirë “denoncon” KQZ-në dhe partitë politike për pengim të realizimit të votës së Diasporës

Lëvizja “Diaspora për Shqipërinë e Lirë” ka reaguar ndaj Projekt Aktit Normativë të KQZ-së për regjistrimin e shtetasve shqiptarë me vendbanim jashtë territorit të...

Tzimas: “Pa shqiptarët Greqia nuk ka prodhim”

Ditët e ardhshme pritet të kaloj për miratim në parlamentin e Greqisë disa ndryshme në ligjin për punëtorët sezonal. Këto ndryshime njofton jetanews.com kanë rëndësi...

Takohemi në Zoom më 14 shkurt!

Në kuadër të aktiviteteve artistike dhe kulturore, Organizata “Jeta” vazhdon punën e saj online. Grupi i “Ngritjes Personale” në Athinë vjen përsëri pranë jush dhe...

Programet e OAED-it, ku vështirësohen emigrantët shqiptarë…

Nga Elona Kataro Presidente e organizatës “Jeta” Njehsoni diplomat tuaja Pas një mungese nga rrjetet sociale, dua të rikthem sot me një informacion të rëndësishëm, miq të...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...