Sunday, April 14, 2024
Home Aktualitet

Aktualitet

Lajm i fundit: Arrestohet Lignadi për përdhunim në seri, rrebesh denoncimet ndaj tij

Është arrestuar pak më herë ish zv/ministri i kulturës së Greqisë Dhimitris Lignadis pas lëshimit të një flet arresti nga prokuroria e Athinës për...

Brenda pasqyrave banojnë dashuritë…

Në dt. 14 Shkurt 2021 një aktivitet cilësor do të renditej në radhën e aktiviteteve të Organizatës "Jeta" e njohur tashmë për bukurinë, cilësinë...

Publikimi i bankës së temave për fitimin e nënshtetësisë greke shkakton reagime të forta nga organizatat e të drejtave të njeriut

Ministria e Brendshme e Greqisë, konkretisht Sekretariati i Përgjithshëm i Nënshtetësisë ka publikuar para pak ditësh Bankën e Temave në websitin https://exetaseis-ithageneia.ypes.gr/#home  për të...

Çfarë tha Abazoviç për Kosovën që tërboi mediat e Beogradit

Ka shkaktuar “tërmet” mediatik në Beograd Abazoviç. Dritan Abazoviç është një figurë e shquar e spektrit politikë në Mal të Zi ku dhe mbanë postin...

Diaspora për Shqipërinë e Lirë “denoncon” KQZ-në dhe partitë politike për pengim të realizimit të votës së Diasporës

Lëvizja “Diaspora për Shqipërinë e Lirë” ka reaguar ndaj Projekt Aktit Normativë të KQZ-së për regjistrimin e shtetasve shqiptarë me vendbanim jashtë territorit të...

Stratfort: Turqia në 2050-ën bëhet superfuqi me ndikim të madh në këto shtete… reagon ashpër Rusia (video)

Stratfor: Platforma Kryesore e Inteligjencës Gjeopolitike në Botë, ka bërë një parashikim të frikshëm, ku me anë të një analize parashikon se Turqia  deri...

Greqia dënon dy ushtarët shqiptarë të cilët vunë togën e ushtarëve grek të këndojnë shqip (video)

Janë dhënë masat e dënimit për dy ushtarët grek, me origjinë shqiptare të cilët vunë togën e tyre të këndojnë dhe të falënderojnë në...

Moti i keq pushton Athinën, rrugë të bllokuara, ndërprerje të energjisë elektrike, anulohet vaksinimi i popullsisë

Reshjet e dendura të dëborës gjatë orëve të fundit kanë shkaktuar shumë probleme në Atikë. Shumë rrugë janë të bllokuara, njofton jetanews.com, shumë zona të...

Ç’po ndodh këto ditë në ishullin e pelikanëve?

Moti i ftohtë, me reshje dëbore dhe temperatura të ulëta, ka krijuar vështirësi edhe në koloninë e pelikanit kaçurrel në Karavasta. Për fat të mirë,...

Tom Doshi, unë jam kryetar dhe do kandidoj ku të dua, do jem në 4 qarqe

Kryetari de facto i PSD-së, Tom Doshi ka sqaruar për mediat shqiptare se ai jo vetëm që është kryetar i PSD-së, por madje do...

Dalin pamjet kur i forti i Shkodrës ekzekutohet me 30 plumba kallashnikovi (video)

Televizioni “Ora News”, zbulon pamjet ekskluzive të ekzekutimit me 30 plumba të Ritvan Ramazanit, i njohur ndryshe edhe si i “forti” të Shkodrës. Në filmime...

Moti i keq pushton Greqinë, temperatura të ulëta, reshje të dendura dëbore dhe bllokim rrugësh

Moti i keq ka mbërthyer të gjithë Greqinë ku tashmë vendi është “veshur me të bardha”. Në orët në vijim pritet përkeqësimi i motit dhe...

Most Read

A ka “peshq më të mëdhenj” se Berisha? Flet ambasadorja amerikane…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, për të ndjekur nga afër stërvitjen ushtarake “Defender Europe 2021”. Ajo...

Qeveria shqiptare: “Kush hynë nga Greqia, 2 javë karantinë” reagojnë organizatat dhe emigrantët shqiptarë

Thirrje urgjente Komunitetit Teknik të Shëndetësisë, Ministrisë së Shëndetësisë, Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryeministrit dhe Qeverisë Shqiptare, Avokatit të Popullit, institucioneve dhe organizatave...

Nuk do t’i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare…

Nuk do t'i harroj kurre problemet qe kishim si sot nje vit me pare... Bota e papergatitur per pandemine, por ne, shqiptaret e Greqise kishim...

Bie sistemi në periferia, anulohen me qindra takime të emigrantëve

Në Qendrat e Emigrantëve pranë periferive, kryesisht në Athinë ditën e sotme ka rënë sistemi, për pasoj me qindra emigrantë nuk kanë mundur të...